רוצים לקבל ממני עדכונים על סדנאות, מתכונים ומאמרים חדשים?
שם:
דוא"ל:
בעולם יסוד האוויר מתגלם ברוח זורמת, בתנועת ההתמלאות וההתמעטות של הירח, בתנועת העננים ובכל תנועה באשר היא. בגוף האדם יסוד האוויר מתגלם בתנועת המחשבות, בחשמל הזורם במערכת העצבים, בתנועת המעיים, בזרימת הדם ועד תנועת האלקטרון בתוך התא

תיאוריית חמשת היסודות

היקום והאדם מצייתים לאותם כוחות טבע ופועלים על פי אותם עקרונות. 70 אחוז מגוף האדם מורכב ממים; גם העולם מורכב ברובו מאוקיאנוסים. באדמה יש מיני מינרלים ומתכות שונות, בדם יש ברזל, ובעצמות יש קאלציום וסידן. בעולם יש תנועה מתמדת, של אוויר, של עננים, של גלים; בגוף האדם זרם הדם לא מפסיק לזרום ולו לרגע  אחד, תנועת המחשבות מתרוצצת הלוך ושוב ותנועת הפריסטלטיקה מובילה את האוכל במורד המעי גם כשנעמוד על הראש.

 

חמשת היסודות קיימים בכל גרגיר של היקום. אין תופעה או חומר שחמשת היסודות, בתמהיל משתנה, לא יהיו בהם. וכאמור, מה שיש בעליונים יש גם בתחתונים.

 

למשל אוויר (vayu); בעולם יסוד האוויר מתגלם ברוח זורמת, בתנועת ההסתובבות של כדור הארץ, בתנועת הפתיחה והסגירה של פרחים, בתנועת ההתמלאות וההתמעטות של הירח, בתנועת העננים ובכל תנועה באשר היא.

 

בגוף האדם יסוד האוויר מתגלם בתנועת המחשבות, בחשמל הזורם במערכת העצבים (המקום בו יש הכי הרבה תנועה לפי האיורוודה), בתנועת המעיים, בזרימת הדם, בכניסה ויציאה של חמצן ואוכל מכל תא ובתנועת האלקטרון בתוך התא.

 

יסוד האש (Tejas) מתגלם בגוף האדם בתהליך עיכול המזון ובכל תהליך של שינוי. לאש יש יכולת טרנספורמציה; חום הוא הכוח היחידי שיכול להוביל לשינוי של חומר. עץ שיבער ישנה את מצבו ויהפוך לפחם. כך גם בגופנו פועלת האש, שמתגלמת בחומצות העיכול, שמעכלות וממיסות את המזון והופכות אותו לדם שמזין את תאי הגוף. בטבע יסוד האש מתגלם בחום השמש, באש בוערת. באדם אש מתגלמת גם ברגשות; אדם נרגש יחוש גל חמים מציף את ליבו או לחילופין אדם כועס יאדים ויחוש שאש בוערת בקרבו.

 

חלל (Akash) הוא המרחב שבו הכל קורה. בעולם זה יתגלם בנפח של כדור הארץ, בחלל הבין כוכבי, בנפח של האטמוספרה. בגוף האדם יסוד החלל מתגלם בחלל הפה, חלל הסינוסים, חללים בגולגולת, חללי צינורות הנשימה, בועיות הריאה, נפח של כדורית אדומה או לבנה, נפח האטום.

 

מים (jala) הם הכוח המלכד. הכוח שמחבר את הירח לכדור הארץ, הכוח הצנטריפוגלי והצנטריפטלי. בימות ובנהרות, בשמיים ומתחת לאדמה. בגוף האדם מים הם הכוח שמלכד תא אל תא, הם הנוזלים שבתוך התאים, הנוזל שבעמוד השדרה וכל אלמנט נוזלי אחר שנמצא בגוף,  מליחה ונזלת ועד הנוזל הסינוביאלי שבמפרקים..

 

אדמה (Pritvi) היא הכוח ששומר על היציבות, האדמה שומרת עלינו שנישאר קרובים לקרקע ולא נגיע לשמש ונישרף. בגוף האדם הכוח הזה מתגלם בשלד ובעצמות שנותנים יציבות וכוח, בגידים וברצועות, ברקמות החיבור.


עוד על ואטה, פיטה, קאפה 

ענו על השאלון ותגלו מהו הטיפוס הגופני-נפשי שלכם 

share