רוצים לקבל ממני עדכונים על סדנאות, מתכונים ומאמרים חדשים?
שם:
דוא"ל:
הם תמיד יעברו דירות, ישנו עבודות, יחליפו קריירות, יחליפו בני זוג. כמו הרוח, הם כל הזמן בתנועה, ועל הדרך הם תמיד יחפשו את הריגוש הבא

טיפוסי ואטה (vata)

יסודות: אוויר וחלל

 

טיפוסי ואטה הם אנשים אווריריים וקלי תנועה. בשל העובדה שהם מורכבים בעיקר מאוויר, הם לרוב יהיו רזים, לעתים אפילו  גרומים, ואף יתקשו להעלות משקל. הם יכולים להיות גבוהים מאוד או נמוכים וכשהם זזים, המפרקים שלהם בדרך כלל משמיעים קנאקים (בשל עודף האוויר).


תכונת האוויר השלטת בהם הופכת אותם לאנשים חסרי מנוחה הנתונים כל הזמן לשינויים. אי סדירות היא התכונה הבולטת שמאפיינת אותם: הם נתונים למצבי רוח ולשינויים אנרגטיים קיצוניים ונעים תדיר בין תחושות של שמחה, יצירתיות, דברנות ופעלתנות יתר, לתחושות של חולשה וחרדה מן העולם. כדי לשמר את האנרגיה הגבוהה יותר הם נמשכים לריגושים ולחומרים מעוררים כמו קפה, אלכוהול וסיגריות, מה שכמובן לא טוב להם ומוביל אותם בסופו של דבר למצב של תשישות והתמוטטות.

 

ברמה הפיזית 

 

גם ברמה זו הם נתונים כל הזמן לשינויים. בשל תכונת היובש שמאפיינת את ואטה הם נוטים לסבול מעצירות אולם גם כאן תיתכן אי סדירות והם עשויים לזגזג בין מצבים של עצירות לימים של פעולת מעיים רכה. הרוח, האלמנט השולט בהם, מקשה עליהם לשמור על רוטינת חיים סדירה ושלווה. הם תמיד יעברו דירות, ישנו עבודות, יחליפו קריירות, יחליפו בני זוג. כמו הרוח, הם כל הזמן בתנועה, ועל הדרך הם תמיד יחפשו את הריגוש הבא. גם על פניהם יהיה איזשהו סימן לאותה אי סדירות; שן בולטת, עין אחת גבוהה יותר מהשנייה  ועוד.

 

הם הולכים מהר, מדברים מהר והרבה, ויכולים לזגזג בקלות בין כמה פעילויות בו זמנית. העור שלהם קר למגע (לעתים גם מחזור הדם שלהם אינו תקין ולכן כפות הידיים והרגליים שלהם קרים). העור שלהם נוטה להיות יבש, לעתים אפילו עד כדי התקלפות. גם השיער שלהם נוטה להתייבש ולהתפצל. ציפורניהם נוטות להיות יבשות וסדוקות והם לא אוהבים מזגנים ונוטים לסבול מקור ומאוד אוהבים לשהות בשמש. בשל תכונת היובש שמאפיינת אותם הם מזיעים מעט מאוד וכמעט ואין להם ריח גוף.

 

התיאבון שלהם משתנה והם יכולים לנוע בין ימים שלמים של חוסר אכילה לימים של אכילה מופרזת. על מנת לקרקע את עצמם ולקבל אנרגיה טיפוסי ואטה נמשכים למזונות שמנוניים ושמנים (קאפה) אולם עליהם לשים לב שהם צורכים קאפה איכותית ולא קאפה שתוציא אותם מאיזון.

 

 

ברמה הנפשית

 

טיפוסי ואטה נוטים לסבול מבעיות שינה, הם רגישים לכאב פיזי וקשה להם לשאת רעש חזק מדי. מערכת העצבים המפותחת והחשופה שלהם הופכת אותם לאנשים מאוד רגישים שחיים חיים בלתי יציבים. הטעם המר, שמורכב גם הוא מאותם היסודות של ואטה – אוויר וחלל – הוא הטעם שמאפיין אותם ודוחף אותם כל הזמן להמשיך ולזוז.

 

יש להם דמיון מפותח והם אוהבים לחלום בהקיץ. הם לומדים מהר, אך גם שוכחים מהר. הם אוהבים להרעיף אהבה אך לעתים זה נובע מתוך פחד, תכונה מרכזית שמאפיינת את טיפוסי ואטה, בייחוד כשהם לא מאוזנים.

 

הטבע הזז והאקטיבי שלהם הופך אותם לאנשים שיכולים להרוויח כסף בקלות, אבל באותה קלות הם גם יבזבזו אותו ויתקשו מאוד לחסוך. בגלל שהם חיים בספירה האוורירית של הקיום, יש  להם ראייה בהירה של המציאות, יכולת לפתח רעיונות, נטייה חזקה לעיסוק ברוחניות (או בכל אומנות מופשטת אחרת) וחלקם אף בורכו בנטיות כמו ראיית נסתר.

 

התכונות שמאפיינות את טיפוסי ואטה הן יובש, קור, קלות ותנועתיות ועל כן אורח החיים שלהם חייב להכיל את התכונות הנוגדות. הדיאטה שלהם צריכה להיות חמה, שמנונית ומקרקעת. שימון, פנימי וחיצוני, הוא הפעולה המרכזית שנוגדת את היובש של הוואטה.

טיפוסי ואטה צריכים להימנע ממזונות יבשים ומייבשים כמו למשל קרקרים, קטניות, או פופקורן ולהעדיף תבשילים חמים ומקרקעים ומזונות שמנוניים מטבעם כמו למשל אבוקדו או טחינה. עיסוי על בסיס קבוע בשמן שומשום חמים הוא תרופה מצוינת לוואטה.

 

הטעמים שמגבירים ואטה הם מר, מצמת וחריף (שיוצר יובש). הטעמים שמאזנים ואטה הם מלוח, חמוץ ומתוק

 

סדר יום קבוע - לאכול בשבעות קבועות, לישון בשעות קבועות, להתעמל בשעות קבועות וכן הלאה - מאוד יטיב עם טיפוס ואטה ויהפוך אותו לאדם הרבה יותר מאוזן. זו עשויה להיות מלחמה קשה, שכן עליו להילחם בטבעו התזזיתי, אבל תוצאותיה יהיו ניכרים מיד.

 

בסתיו הוואטה בשיאה. טיפוסי ואטה צריכים לשמור על עצמם מאוד במשך כל השנה ובייחוד בסתיו  ובחורף. לאכול טוב, לישון טוב ולהתלבש חם! יש להם מספיק קור פנימי, אין צורך להוסיף עליו.

 

מזג האוויר האידיאלי עבור ואטה הוא קיץ. טיפוסי ואטה ימצאו נחת גדולה בחיקם של בני זוג מטיפוס קאפה, שייספקו להם באופן קבוע את מנת הקרקוע שחסרה להם.

 


הנחיות כלליות להורדת ואטה

  •  הקפידו על שגרת יום קבועה. אין דבר שיותר מאזן את התזזיתיות של ואטה מאשר סדר.
  •  הקפידו על אכילת שלוש-ארבע ארוחות ביום. הימנעו מימים שלמים של חוסר אכילה.
  •  שמנו את עצמכם בכל דרך אפשרית – פנימית וחיצונית. הקפידו לאכול אוכל שמנוני ומקרקע  והקפידו לעסות את גופכם מדי יום בשמן שומשום חמים. אם אין זמן לעיסוי גוף מלא – מרחו לפני השינה שמן שומשום על כפות הרגליים והידיים.
  • הימנעו מאוכל קר, מארוחות סנדוויץ או סלט. הקפידו על ארוחות חמות ומזינות.
  •   הקפידו על 8 שעות שינה.  
  • לבשו בגדים חמים בחורף ובסתיו.
  •  הימנעו ממשקאות קרים, משקאות עם קרח, משקאות מוגזים או משקאות ברד במשך כל השנה. העדיפו משקאות חמים או בטמפרטורת החדר.
  •  העדיפו מזג אוויר חמים.
  •  הקפידו לעשות פעילות מרגיעה על בסיס יומיומי, כמו יוגה (רצוי מהסוג הנינוח כמו ויג'ננה, שיבננדה או ויניאסה. הימנעו מאשטנגה), מדיטציה, טאי צ'י או הליכה. הימנעו מפעילות גופנית תזזיתית ומאומצת מדי שמעלה ואטה ולא מורידה אותה.
share